ГлавнаяСтатьиПутешествие с ребенком

Путешествие с ребенком

21.02.2012 16:19

Мандри з дітьми: чим менший, тим краще

 

Анастасія Мельниченко

 

Автор матеріалу - мама двох дітей, яка за стиль життя обрала постійні подорожі. Після народження спершу однієї дитини, а потім іншої, темпи поїздок довелося суттєво збавити, але ні в якому разі не відмовитися повністю. З дітьми 0-1 року батьки відвідали Австрію, Польщу, Чехію, Білорусь, Норвегію та Словаччину, не кажучи вже про Україну. Тут вдалося побувати не тільки у Карпатах і на Чорному та Азовському морях, а також на численних фестивалях: Шешори, Трипільське коло, Уніж...

 

Рішення не відмовлятися від звичного стилю життя обрали для себе інші молоді сім'ї, які долучили малюків до своїх хобі: здійснювати піші походи в гори, долати простори країни на велосипедах чи проводити літні місяці "дикуном" на березі моря. Вони поділилися з "Українською правдою. Життя" своїми враженнями та світлинами.

 

Чомусь вважається, що мандрувати з дітьми, а особливо з немовлятами - небезпечно і дуже складно. В уяві постають образи тяжких акліматизацій, малярійних комарів та ще безлічі труднощів. Тому молоді батьки, а особливо мами, заточують себе й дитину у добровільну ізоляцію від світу на певний час, скажімо, роки на три...

І дуже даремно, адже насправді правило просте: чим дитина молодша, тим легше і веселіше можна мандрувати! Доки дитина на грудному годуванні - то можна не думати про готування їжі та баночки-скляночки. Доки вона ще не ходить і достатньо легка - вирішується питання її транспортування. Доки вона ще часто спить, то можна не піклуватися за тривалі переїзди в машині, поїзді чи автобусі. Мандри з дітьми до року - особливо цікавий вид туризму.

 

Їздити з малими дітьми можна будь-куди і будь-як: в гори, на моря, у міста та села, в наметах, в літаках, на потягах... Головне - позбавитися стереотипу, що малі діти подібні до крихких цукрових створінь і їм важко дається дорога чи зміна обстановки. Бо насправді мандри діють на дітей надзвичайно.

Перш за все, значно покращується сон. Дитина, яка в квартирі змушує всю сім'ю вигарцьовувати танці з бубном, аби угомонити її та вкласти спати, на березі моря чи у лісі спатиме більше, краще і частіше. Вона стане спокійнішою, адже вже не треба привертати увагу мами плачем. Навпаки, тепер маля долучене до спільної з мамою справи - пізнання світу. І, до речі, про пізнання світу.

На дітках до року особливо помітно, що після кожної поїздки відбувається відчутний стрибок у розвитку. Йдеться не стільки про такі звичні етапи, як перевернувся-сів-поповз-пішов (хоча перші кроки старшого сина були зроблені на австрійській землі!), а, скоріше, про зміну у дитячому сприйнятті себе і світу. Після кожної мандрівки емоційний та інтелектуальний багаж дитини зростає дуже відчутно. Тож єдиною перепоною у мандрах із зовсім маленькими дітками є страх батьків. Варто подолати свій страх - і все складеться.

Як їхати

Питання, які вирішує кожне мандрівне сімейство, доволі прості: як їхати, куди їхати і з чим їхати. Стосовно першого питання, то з немовлятами воно вирішується доволі просто. По-перше, маленькі дітки ще зовсім легкі, і їх можна носити у слінгу або ерго-рюкзачку. Є багато зручних "кенгурушок", але ними можна користуватися тільки після того, як дитина сяде. Та і по зручності "кенгурушки" суттєво поступаються переносці ерго.

Новонародженим зручно буде у слінгу з кільцями, але я так і не навчилася комфортно почуватися у ньому, хоча деякі мами досягли у носінні цього виду слінгу верху майстерності.

Для своїх дітей я зупинилася на май-слінгу, який повністю звільняє руки і зафіксовує дитину так, що вона гарантовано не випаде. У випадку ж подорожі у місце цивілізоване, найкращою буде коляска, яка позбавить батьківську спину від навантажень при тривалих прогулянках.

З транспортом також не виникне труднощів, якщо дитина маленька. Місяців до чотирьох діти чудово переносять дорогу, мирно посопуючи у дві дірочки. А ось із тими, хто вже повзає, буде складніше - вони прагнутимуть покласти до рота якомога більше цікавих предметів та облизати якомога більше поверхонь, які в українському транспорті, як відомо, не вирізняються чистотою. Однак все вирішується, якщо ретельно слідкувати за малюком.

Куди їхати

Мандрувати з дитиною у Європу - суцільне задоволення. Там, на відміну від нашої країни, туризм з дітьми розвинений добре. І, скажімо, вулички Кракова, Праги чи Відня по кількості візочків нагадують часом дитячий майданчик у спальному районі Києва. Вражає, що дітям завжди раді. Якщо дитина завередує у музеї, привітний охоронець може запропонувати її побавити. Гардеробник не зважиться взяти з вас плату, якщо ви лишаєте візок.

Взагалі, з візочком можна проїхати будь-куди: в музей, у високий середньовічний замок чи галерею. Все обладнано для інвалідів та мам з візочками спеціальними ліфтами і підйомниками, тож сходи не стануть перепоною. Десь на вході попросять лишити візок, а десь, як от в Норвегії, у музеях стоятимуть спеціальні "місцеві" легкі візочки, аби дитина не втомлювалася ходити від зали до зали, а у мами перепочила спина.

Хоча, безперечно, маленькій дитині старовинна архітектура чи світовий мистецький спадок ні до чого. Їй потрібне свіже повітря, чиста вода та інші травички-листочки. Тому в цьому плані бездоганним є гірський або морський відпочинок. Якщо батьки вже досвідчені трекери, то можна здійснювати в горах тривалі переходи. Але зазвичай люди обмежуються встановленням намету десь у мальовничому містечку.

І доки мама "пасеться" на малині, ожині та чорниці, малеча отримує задоволення від спілкування з природою. Головне, щоб погода не підвела. Тому бувальці рекомендують брати дощовики і плівки. Для миття дитини досвідчені мандрівники беруть із собою шмати, які вмочують у гірські джерельця та обтирають дитину. Ще у нагоді стають дитячі вологі серветки.

А ось з морем складніше, бо тут є ряд вигаданих та реальних складнощів. По-перше, акліматизація. Про неї я писати не буду, бо ні старша дитина (їздили на море у його 5 і 7 місяців), ні молодша (їздили у його 2 місяці) проявів акліматизації не показували, тож що це за звір, яким так лякають мамські журнали, я не знаю. А ось із загрозою спалити ніжну немовлячу шкіру на сонці ми і справді стикнулися. Попри те, що дитину дуже ретельно оберігали, ховаючи або у наметі, або під парасолею, та ще й у накритій пелюшкою люльці, вона все одно не лише засмагла, а ще й підрум'янилася.

Купати малюка в морі не тільки можна, але й треба! Для цього ідеально підходить Азовське море, яке, на відміну від Чорного, менш солоне і значно тепліше. Якщо проїхатися вглиб Арабатської стрілки, то море стає глибоким одразу від берегової лінії. Тож ми маємо подвійне задоволення: і батьки купаються у глибинах, і дитині є тепла та чиста вода!

Якщо ж страшно нести немовля у обійми стихії (бо стихія може легко обдати дитя хвилею з головою), то в нагоді стане надувний басейн. Вони бувають найрізноманітніших розмірів, які можна підібрати залежно від віку та кількості дітей.

Окрім басейну, з надувної продукції стане в нагоді круг з дірками для ніг, у якому із задоволенням плаватиме дитина, котра вже вміє сидіти. Іще про купання: через різницю у швидкості обміну речовин та вода, яка нам видається холодною, є цілком прийнятною для дитини. З іншого боку, перебуваючи у воді, малюк набагато швидше змерзне, ніж дорослий.

Після народження дитини дорослим зовсім не обов'язково забувати про звичні радощі життя, як от відвідини фестивалів, які в Україні останнім часом з'являлися наче равлики після дощу. Здавалося б, у постійному музичному шумі малюк спати не бажатиме, але, як показує досвід, це справді тільки "здавалося б".

Дитина спатиме у будь-яких умовах, бо їй властива унікальна здатність пристосовуватися. Пам'ятаю, як виступала у якості фотографа на одному з фестивалів. І коли почав виступати гурт, який треба було знімати, під боком не виявилося нікого, кому можна було б "скинути" дитину, яка мирно спала у переносці-ерго. Лишалося одне: лізти з дитиною і фотоапаратом на сцену, під колонки, з яких звучав масний тяжкий рок.

Дитина навіть очі не відкрила, а спокійно проспала весь той виступ. Для мене це досі є чимось неймовірним!

Хоча суттєвий мінус фестивалів - на них практично нічого не робиться для зовсім малих дітей. Щоправда, часом розумні люди проявляють ініціативу, і роблять своєрідний "полігон" для малюків. Невеличка галявинка встеляється сіном, туди насипаються іграшки. Дорослі сідають навколо, роблять якісь ляльки-мотанки, попивають чай чи стукають у барабани, а діти спокійно повзають та спілкуються всередині.

Що брати

Мандруючи з дітками до року в першу чергу замислюєшся про безпеку для їхнього здоров'я.

Для себе беру стандартний набір аптечки: вату, бинт, зеленку у фломастері, перекис; регідрон (від зневоднення при проносі), смекту (від отруєння), ніфуроксазид (знадобиться, якщо є підозра на кишкову паличку); отіпакс (при болю у вушках), аквамарис (від нежитю); бепантен або десітин (від пітнички, запрілостей). Прихопіть також якийсь засіб від високої температури.

Ще до списку можна додати дитячий засіб від комарів та крем від сонця. В нагоді стане дощовик, парасоля від сонця, тюль від комарів, яку можна накинути на візок або люльку. Якщо дитинка вже п'є водичку, то рекомендується брати питну воду з дому. Хоча, відверто кажучи, ніколи цим не заморочувалася...

Постійно будуть потрібні пакети для сміття, адже негарно лишати підгузники десь під кущиком. Ну і велика кількість одноразових пелюшок, безперечно. Адже дивно було б на природі пріти дитину у підгузнику!

Хто може допомогти

Доки дитина мала, - треба ловити кожен момент. Для втомлених мами з татом справжнім відпочинком стане життя в наметі з малюком, який із задоволенням міцно спатиме, не вередуватиме і пізнаватиме світ, доки батьки насолоджуватимуться спокоєм і одне одним.

Думаючи про мандри з немовлятами, варто згадувати розумні слова про те, що всі перепони - лише у нашій голові. Але якщо поки самотужки мандрувати страшно, то можна об'єднатися із іншими мамами.

Кілька корисних у цій справі посилань:

1. Відомі рядом проектів про мандри Табурета (пам'ятаєте "З табуретом через Гімалаї"?) і не тільки, молоді батьки Леонід та Діана час від часу проводять табір для дітей від 0 до 3 рочків на своєму хуторі Прохори. Це "софт" варіант відпочинку на природі, адже на хуторі є такі блага цивілізації, як електрика і газ. Однак жити вам запропонують також в наметі. Почитати про табір і долучитися до наступного можна тут: http://di-k.livejournal.com/34608.html

2. Подружжя Аліни та Андрія Яковенко, автори проекту "СвітЗаОчі" (http://www.svitzaochi.com/), пропонують сумісні поїздки з дітьми у дикі місця на море (найближча поїздка - з 8го серпня): http://www.svitzaochi.com/page.php?72

3. Ще новостворена, але перспективна ЖЖ-спільнота для активних мам, де можна обмінюватися досвідом та збирати компанію мандрівників: http://community.livejournal.com/ma_ma_mandry

Отзывы о курсах

Галина и Андрей

Очень рады, что попали на курсы именно в «Новый мир». Хотя мы родители со стажем – старшему ребенку 7 лет – все равно узнали много нового...Читать

Ирина и Павел

Приняв решение рожать в 7-м роддоме, мы и на курсы сначала туда же пошли. Но никакой реальной подготовки к родам не получили. Была уже 38 неделя...Читать

Анна 

Я проходила подготовку к родам сама. Выбрала основной курс, поскольку до родов было еще далеко. Муж мой таким не интересовался, и я думала, что буду белой вороной среди...Читать

Виктор и Лариса

Нам на курсах было ооочень интересно. Абсолютно не жалеем, что прошли подготовку к родам, хоть в результате наш сын родился с помощью кесарева сечения...Читать

Игорь и Вика

Мы с мужем прошли экспресс-курс на 36 неделе беременности. На курсах понравилось все: очень полезная информация и в доступной форме...Читать

Читать все отзывы

Отзывы о йоге

Мила

Я ходила на йогу для беременных. Долго пришлось поискать именно такие занятия, где нагрузка соответствует силам...Читать

Юля

На 5-м месяце беременности я пошла на занятия йогой. Получила 4 месяца душевного равновесия...Читать

Светлана

До йоги для беременных у меня уже был существенный опыт занятия йогой. Когда же я узнала о том, что у нас будет малыш...Читать

Анна

В центре «Новый мир» посещала только йогу для беременных, поскольку меня ждали вторые роды, и знания о самом процессе остались еще после первых.

Теперь, когда все уже позади, могу сказать, что именно помогло...Читать

Читать все отзывы

Расписание Занятий

До 20.11.2017 центр осознанного родительства "New world" осуществляет индивидуальные занятия по подготовке к родам по skype.

Возможно проведение      экспресс-курсаосновного курса и йоги для беременных.

Связаться с нами и задать все уточняющие вопросы можно по viber +380978920505

-Дату семинара подготовки к зачатию назначаете Вы!


-Начало основного курса по подготовке к родам


-Следующий экспресс-курс пройдет


-Йога для беременных


-Йога с ребенком

Мы гарантируем Вам, что пройдя подготовку в центре "Новый мир" Вы получите всю необходимую информацию для того, чтобы чувствовать себя абсолютно уверенно, где бы ни происходили роды.

В нашем центре с Вами будут работать только профессионалы: педиатр, акушер-гинеколог, психолог и квалифицированный тренер.

Мы готовы вернуть деньги полностью, если Вы посчитаете информацию, полученную на занятиях бесполезной.

  Акции и скидки, полезные ссылки для будущих и состоявшихся родителей:   ...

Подробнее

  Правильное прикладывание к груди, массаж и плавание - на практике у вас...

ПОДРОБНЕЕ

  Увлекательные занятия для детей дошкольного возраста. Территория свободы и ра...

Подробнее

Как сориентироваться в море информации относительно иммунизации детей? Что...

ПОДРОБНЕЕ

Фильм Бабичье дело

Всем, кто считает положение лежа на спине безопасным для потуг, рекомендуем посмотреть этот фильм с 26-й минуты по 30-ю.

Своим мнением делится врач-невролог, семейный врач Воскресенская И.Л.

Видео о родах

Партнерские роды в Украине.

Программа естественного родовспоможения USAID.

В съемках задействованы Житомирский и Луцкий роддома.